Make your own free website on Tripod.com
« May 2019 »
S M T W T F S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
You are not logged in. Log in
Entries by Topic
All topics  «
Blog Tools
Edit your Blog
Build a Blog
RSS Feed
View Profile
Engelliler
Wednesday, 16 February 2011
engelli hakkında

engelliler

Onlar bizden, onlar içimizden biri onları yadırgamak ve ayıplamak yerine onlara sahip çıkmak en büyük görevimiz. Kimden mi bahsediyorum tabiki Engelliler den engelsiz engelli arkadaşlarımızdan bahsediyorum.


Tanıtım yazımızın detaylarına geçmeden önce sizlere bilimsel olarak engellilik hakkkında bilgi sunmaya çalışacağız.


Engelli kelimesinin tanımını yapacak olursak şayet :
Not : Engelliler hakkındaki bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz engelliler haklarıengelsiz engelliler
Engelli, doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklar veya kazasonucu oluşan sakatlıklar (vücudun görsel/işlevsel/zihinsel/ruhsal farklılıkları) öne sürülerek, toplumsal/yönetsel tutum ve tercihler sonucu yaşamın birçok alanında kısıtlanan, engellerle karşılaşan kişi demektir.

Engelli sınıflarından bir tanesi :
Zihinsel Engellilik

Zihinsel - Nörolojik kontrol Engelliliği ( Psikolojik Algılama ve Yorumlama ) Durumları

Doğuştan veya sonra işitme veya görme engelli veya daha geniş kapsamda beyin ile ilgili algılama ve algıladığını doğru yorumlayamama durumları, algısal engellilik sınıfına girer.

*
o Öğrenme Bozuklukları
o Dikkat yetersizlikleri/eksiklikleri
o Görme bozuklukları ; körlük
o İşitme bozuklukları ; sağırlık
o Duygusal algı bozuklukları ; nörolojik
o Sosyal bozukluklar ; algılananları yorumlayamama sorunları (psikolojik)
o ergenlik sürecinde yanlış dürtülenme ; (Psikolojik) hastalıklar
Engelliler için Daha farklı bilgiler : engellilik hakkındaEngelsiz Engelliler
Engelliler ile ilgili genel sorunlar :
Genel sorunlar

Engelli hakları kavramı engelli kişilerin yaşam seviyesini artırmayı amaçlar. Amerika'da 1970'lerde ortaya çıkıp başka ülkelere yayılan Bağımsız Yaşam (Independent Living) hareketi, engelli kişilerin kendileri hakkındaki imajlarını, örgütlenmelerini ve ülkelerinin toplumsal politikalarını etkilemiştir. Bu yönde mücadele veren bazı kişiler, sağlıklı pek çok kişinin de hayatlarının bir noktasında kaza, hastalık veya geç gelişen kalıtsal bir durumdan dolayı engelli duruma düşebileceğini hatırlatmak için "geçici olarak gücü kuvveti yerinde" (İngilizce temporarily able-bodied) terimini kullanırlar. Kalkınmış ülkelerde engellilikle ilgili gündemde artık Engellilerin bakımının mali boyutu değil, onların toplum hayatının her boyutuna katılıp katkıda bulunabilmesine olanak sağlama konusu vardır.

Engellilik ve Engelliler hakkında yukarıda biraz bilgi ve kaynak sunmaya çalıştık. Şimdi sıra geldi Engelliler için hazırlanmış olan Engelliler.gen.tr web sitemizin içeriği ile ilgili bilgi sunmaya.

Engellilere özel içeriği ile engelli kardeşlerimizin yanında olmaya çalışan ve onlar için paylaşım yapan web sitemizdeki başlıca kategoriler
Burayada bakınız : Engellier engelli maaşı
Sosyal Konular - Sosyal Haklar - Çalışma Yaşamı - Otomobiller - Medikal Ürünler - Firmalar - Sağlık Genel - Rehabilitasyon merkezleri - Eğitim - Öğretim.


Engelliler.gen.tr web sitemizin en önemli kategorilerinden bir tanesi hiç kuşku yokturki Genel sağlık bölümüdür. Genel sağlık bölümü altında yer alan Sağlık raporları kategorisinde Sakatlık oranının tespiti, iş gücü kaybı oranları devlet yardımlarından yararlanmak için hangi oranda rapor nasıl nereden alınır vb. gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz gibi sorulan sorulara sizde yanıt verebileceksiniz. Ayrıca yine genel sağlık bölümümüzün bir alt kategorisi olan Kolyoz - kifoz forum başlığı altında ise skolyoz, kilfoz ve kilfoskolyoz gibi konulardaki sorulara yanıt bulabileceksiniz ve siz kendi tecrübelerinizi paylaşabileceksiniz

Engelliler.gen.tr web sitemizde sadece bu başlıklar bulunmuyor elbette. Web sitemizde sivil toplum kuruluşları, Engellilerin hukki sorunları, Engellilerin askerlik işlemleri, Engellilerde toplu taşıma araçları , basında Engellilervb gibi bir çok faydalı kategori bulunmaktadır.

Engelliler.gen.tr web sitemiz hakkında daha detaylı bilgi almak için : engelli sitesiEngelliler.gen.tr web sitemiz hakkında daha detaylı bilgi almak için : engelli web sitesi

Posted by engelliler2011 at 7:49 PM EST
Updated: Wednesday, 16 February 2011 7:58 PM EST

Newer | Latest | Older